۳۰ تير ۱۳۸۹

سیزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران - مبارک

سالهاست که مبارک، آن شخصیت عروسکی سیاه و دوست داشتنی که بیشتر ما خاطرات خوبی از شیرین زبانیهای او با مرشد خصوصا در روزهای نوروز داریم، به نماد جشنواره های تئاتر عروسکی ایران تبدیل شده است. اما هر سال به همت بچه های تئاتر عروسکی مبارک با یک هیبت و یک شکل متفاوت در زمان جشنواره ساخته و بعد از آن هم به زباله دانی میرود تا دو سال بعد مبارک دیگری ساخته شود.

امسال با توجه به حضور خانم فلور ماری فوئنتس هنرمند برجسته فرانسوی در تهران که سازنده عروسکهای غول پیکر میباشند (طراح و سازنده عروسک مسابقات جام جهانی) قرار است ، عروسک دائمی مبارک در کارگاه آموزشی ایشان متولد شود .

اینروزها فرهنگسرای بهمن مقر تولد مبارک است. این عروسک توسط عروسک گردانی که در زیر لباسهای مبارک پنهان میشود هدایت شده و بسیار قابل کنترل و پرتحرک است . بقول خانم فوئنتس پسرکی بسیار بازیگوش با چشمانی دوست داشتنی. 

از دیگر خصوصیات مبارک، عروسک دو رگه ایرانی - فرانسوی، سبک بودن و ارائه حرکات نرم و پیچیده است. عکس بالا دیروز سه شنبه 29 تیر ماه گرفته شده و مربوط به زمان اجرای آخرین تغییرات مبارک در سالن کارگاهی فرهنگسرای بهمن و بازدید نهایی توسط خانم فوئنتس میباشد. اسکلت و سر عروسک ساخته شده، لباس مبارک هم با کلاهی قرمز در  حال ساخت است که حتما تا روز پنجشنبه که مبارک بصورت رسمی در فضای بیرونی تئاتر شهر معرفی خواهد شد، آماده میگردد.

ضمنا علاقمندان به عکاسی تئاتر خیابانی اینجا را بخوانند.

Golriz [ ۳۱ تير ۱۳۸۹ ]

با اینکه برام خیلی جالب بود حتی در زمینه ی ساخت مبارک خودمون هم خودکفایی رو به نهایت رسوندیم، اما نتیجه ی کار خانم فوئنتس رو به شدت دوست دارم. حق با خانم فوئنتسه. پسرک بازیگوش با چشمانی فوق العاده دوست داشتنی!


جزیره در کهکشان [ ۳۱ تير ۱۳۸۹ ]

حیف از ما ...........
(( هنر نزد ایرانیان نیست و بس )) که بعد از این همه به زعم خودمون تجربه یک اجنبی باید بیاد مبارک بسازه . . . هرچقدر هم عروسک ساز خوبی باشه . . . شب عید و سیاه و سیاه بازی رو بدونه مبارک رو نمیفهمه ....بیچاره ما که باید فرنگی ها تشویقمان کنند تا خوشحال شویم . بیچاره ما که سنتها مان را آن ها باید تایید کنند . الگوهایمان را و شیوه زندگی مان را . . . بیچاره ما و بیچاره مبارک ! هنوز صورتش را دوست ندارم . . . خنده اش خنده است . مضحکه نیست . گروتسک نیست . خنده یمبارک ! توی چشمهاش رگ های قرمز نیست . . از اون لب ها صدای مبارک بیرون بیا نیست . مصنوعی است . . . اما کاش بعضی اوقات آأمهای دور و برمان انعطافشان قدر همین مبارک بود .
با احترام
میس شانزه لیزه
از
جزیره در کهکشان


نام Name
ایمیل Email
سایت Website
پیغام Message
کد امنیتی : Security Code :
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.
1251165