۰۱ دى ۱۳۸۸

هفده دی کجا بودی؟

به دعوت روابط عمومی نمایش هفده دی کجا بودی ؟  برای عکاسی از اجرای بدون تماشاگر نمایش به باغ هنرمندان رفتم . عجیب نیست که سالن تماشاخانه ایرانشهر اینهمه شلوغ باشد . خصوصا که اجرای اول شازده کوچولوی رضا بابک هم تازه تمام شده بود. تمام چهل نفر داخل سالن انتظار همه دوربین به گردن داشتند و هر جنبنده ای را در حاشیه میدیدند به تصویر میکشیدند .

به تدریج وارد سالن شدیم و هر عکاس جایی برای خود در نظر گرفت . بیشتر عکاسان خصوصا عکاسان خبری و مستند به بخش مرکزی صحنه رفتند و صندلیهای میانی را انتخاب کردند. اما عکاسان تئاتر، که بنظرم ده و یا دوازده نفر بودند. با دیدن طراحی صحنه متوجه شدند که در این میانه خبری نخواهد بود و بنابر این همگی به گوشه های سالن رفتند. با توجه به عدم حضور تماشاگران بعد از گذشت دقایقی از نمایش ، تقریبا همه شروع به جابجایی در سالن کردند که صحنه های جالب و بعضا عجیبی هم بوجود آمد.

قبل از شروع نمایش امیر رضا کوهستانی ، کارگردان نمایش توضیحاتی داد ، در این خصوص که مطلقا در طول اجرای عمومی اجازه عکاسی در سالن را نخواهم داد و البته در تمام کارهایم این موضع را داشته ام . و به همین دلیل عکاسان از من خوششان نمی آید. و البته من هم از عکاسان خوشم نمیاد و بعد گفت که این آخری را شوخی کرده. 

با آغاز نمایش ، ماراتن عکاسی هم شروع شد. صدای شاتر یک لحظه قطع نمیشد و جدا متعجب میشدم که عکاسان حاضر، چطور از بعضی صحنه ها عکاسی میکردند. صحنه هایی که هیچ چیزی برای گفتن نداشت و صد بار هم تکرار میشد.

این عکس را انتخاب کردم که ببینید، حضور پر رنگ عکاسان را در یک نمایش و  همچنین بدانید:

1- دکور نمایش به شکل مرکزی است و جایگاه تماشاگران در دوطرف صحنه خواهد بود. 

2- برای عکاسی حتما باید نسبت به صحنه زاویه داشته باشید . در غیر اینصورت  بک گراند عناصر صحنه ای نمایش،  تماشاگران روبرو خواهند بود .

3- با کلیت دکور نمایش به لحاظ طراحی آشنا شوید .

4- هرگز فکر عکاسی از این کار به ذهنتان هم خطور نکند . به دو دلیل و دلیل دومش اینکه ، تمام گفتگوهای بین بازیگران با صدای ضعیف انجام میشود و کار پر سکوتی است و برای عکاسانی که به آرامش ذهنی تماشاگر، احترام میگذارند بسیار پر زحمت و پر استرس .

5- در این نمایش احمد مهرانفر- الهام کردا - سعید چنگیزیان و .... به گارگردانی امیر رضا کوهستانی بازی میکنند و هر شب در سالن شماره 2 تماشاخانه ایرانشهر اجرا دارند.

maryami [ ۰۴ دى ۱۳۸۸ ]

البته شب چهارشنبه هم شاهد حضور چند عکاس در سالن بودیم.


احسان عباسی [ ۰۲ دى ۱۳۸۸ ]

چقدر عکاس!
جالب بود!


مهناز میناوند [ ۰۲ دى ۱۳۸۸ ]

سلام. موافقم. این کار و نمایش کوارتت خیلی جای کار برای عکاسی نداشت. من هم ترجیح دادم بیشتر به نمایش گوش کنم (چون نمایش بر مبنای دیالوگ بود و من احساس می کردم دارم نمایش رادیویی می شنوم). اما شما عکس خوبی گرفتید. راستی حرف از عکاسی تئاتر فجر شد........
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پاسخ: سلام - خانم میناوند شما را هم دیدم که مثل خانم هاشمیان دوربین را کنار گذاشتید و مشغول شنیدن شدید. البته من شخصا با این رویه مخالفم که وقتی جایی هم که امکان بهتری برای حرکت و جابجایی وجود داره باز بنشینیم گوشه ای . اما فکر میکنم این نمایش جوری بود که تحرک لازم را از عکاس میگرفت . لینک عکسهای شما را هم اینجا میگذارم تا علاقمندان عکسهای بیشتری از برنامه عکاسی آن شب ببینند.
www.lastpics.propicnet.com


جزیره در کهکشان [ ۰۲ دى ۱۳۸۸ ]

من اگر جای شما بودم خودم رو از سقف آویزون میکردم .


گلریز [ ۰۱ دى ۱۳۸۸ ]

ممنون از این گزارش خیلی ویژه! راستش رو بخواید با شناختی که از امیر رضا کوهستانی و کارهاش دارم خیلی هم از شنیدن این خبر تعجب نکردم. خلاصه امیر رضا کوهستانیه دیگه! راستی اینجور عکاسیهای دسته جمعی هم خیلی ترسناک بنظر میان. از این لحاظ که احتمالا ً عکاسی تو چنین شرایطی مهارت و تمرکز خیلی بالایی میخواد. امیدوارم شما هم به همین یک عکس اکتفا نکنید. البته این عکس رو هم دوست داشتم. انگار که داریم یواشکی از تو چشمی در، این ماراتن ترسناک و هیجان انگیز رو رصد میکنیم!


abolfazl nesaii [ ۰۱ دى ۱۳۸۸ ]

من فقط سه تجربه عکاسی از تاتر رو دارم اونم فقط تو این سالن بوده و توفیق اجباری بود وگرنه ما که قصد جسارت نداشتیم .تا اونجای که میفهمم تاترش اصلان جا برای عکس نداشت.واز دیدنت بسیار خوشحال شدم


sara [ ۰۱ دى ۱۳۸۸ ]

یادم رفت سوال کنم که برنامه عکاسی از جشنواره تئاتر فجر امسال چطور است. آیا برای اجرا ها میشود مجوز عکاسی گرفت یا اینکه مثل سالهای قبل فقط امکانش برای تیم عکاسان شناخته شده است؟ لطفا پاسخش را بنویسید.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پاسخ : دوست عزیز راستش من نفهمیدم این جمله کنایه آمیز است . اشاره به موضوعی خاص است. یا اینکه واقعا پاسخی جدی میخواهید. در هر صورت باید بگویم فعلا اصلا برنامه جشنواره مشخص نشده و در نتیجه تیم عکاسی جشنواره هم بسته نشده و اگر هم شده بنده بی اطلاعم . اما انصافا انتظار نداشته باشید با توجه به اینکه اغلب کارها تک اجرایی هستند و برای معرفی آنها به بهترین عکسها نیاز است . از عکاسان غیر حرفه و یا بدون تجربه عکاسی تئاتر استفاده شود. قطعا اسمهایی که خواهید شنید همین هایی هستند که طی سالهای قبل هم بصورت جدی در تمام برنامه های نمایشی حاضر بوده اند . با سپاس رضا موسوی


sara [ ۰۱ دى ۱۳۸۸ ]

عکس خیلی خوبی نیست اما با توجه به اینکه مقاصد مختلفی از جمله خبر رسانی داشتید. قابل قبوله . ضمنا شما که عادت به قرق سالن دارید حالتون بد نشد؟ (:


محمدرضا [ ۰۱ دى ۱۳۸۸ ]

چه کار خوب و خدا پسندیده ای کرده این آقای کوهستانی. یعنی پای حرفش می مونه که تا آخرین روز اجرای این نمایش هیچ عکاسی رو به سالن راه نده؟ ... راستی من فکر می کنم چون این اجرا مخصوص عکاس ها بوده، خیلی باید از لحاظ اجرا ضعیف بوده باشه. خصوصا اینکه با آن صداهای درهم آمیخته ی شاتر دوربین ها دیگر تمرکزی برای بازیگر بینوا نمیمونه. به خصوص اینکه شما می گویید کار، کار پر سکوتی هم هست. این عکسی را هم که گرفتید دوست دارم. بیشتر شبیه تمرین است تا خود اجرا!


نام Name
ایمیل Email
سایت Website
پیغام Message
کد امنیتی : Security Code :
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.
1606365