هر چقدر خواستم از نوشتن این مطلب صرف نظر کرده و عکس جدیدی بگذارم نشد . چرا که موضوع مثل ویروس همه عکاسانی را  که به نوعی درگیر چاپ عکسهایشان در مطبوعات هستند ، مبتلا و ناراحت کرده است .

عکس بالا را که قبلا نیز در همین فتوبلاگ قرار داشته  برای روزنامه بانی فیلم فرستادم . البته نه بعنوان عکس صفحه پر کن ، که  گاهی بنا بر صلاحدید کوچک یا بزرگ میشود و  یا مثلا از یک جهت کشیده . بلکه برای بخش ویژه ای که به لطف سردبیر محترم روزنامه و دبیر بخش تئاتر تحت عنوان صحنه از نگاه دوربین به قلم کارگردان طراحی شده  و  شامل مطلبی از کارگردان و یک عکس هماهنگ با موضوع است . در واقع بعنوان عکاس موظفم عکسی ارائه کنم که در یک کادر نشان دهنده موضوع نمایش وزیباییهای آن باشد .

در نمایش رومولوس کبیر شخصیتی حاکم و فیلسوف وجود دارد ، که از اطرافیان نادان و البته سودجویش بطور مداوم مورد  تهدید و در کشمکش است و اتفاقا با شناخت مناسب،  از نمایشنامه و نوع بازیهای بازیگران آن  ، با اینکه  از نوع روایتش خیلی راضی نبودم  ، این کادر را انتخاب کردم که  در پس زمینه آن تصویری مبهم از  مردی دشنه در دست مترصد حمله به رومولوس ، در حالیکه رومولوس مستانه در انتظار تمسخر وی نشسته نشان داده شده است.

تصویر پایین عکس چاپ شده در روزنامه است که عملا با از بین بردن چاقوی در دست و  بریدن بخشی از سر  شخصیت پس زمینه ، تمام تلاش عکاس را برای دیده شدن هیجان این عکس، از بین برده است . در حالیکه فقط لازم بود صفحه بند محترم ، واحدی از شناخت و درک تصویر را پاس کرده و یا حداقل میدانست که با گرفتن کلید  shift  و Ctrl +t  در محیط گرافیکی میتواند بدون دخل و تصرف تصویرش را کوچک و  قضاوت در مورد بد یا خوب بودن عکس را بدون واسطه به بیننده واگذار کند. که او رسالتی جز این ندارد . و سوال اینکه آیا اگر از مطلب کارگردان محترم واوی جابجا میشد. هزار بار از ایشان عذرخواهی نمیشد ؟ 

ساسان فهیمی [ ۲۳ مهر ۱۳۸۸ ]

مفید و در عین حال ناراحت کننده بود. مرسی


Rahmanian [ ۲۳ مهر ۱۳۸۸ ]

امیدوارم این انجمن عکاسان ایران که با سر و صدای زیاد در حال شکل گرفتن است بتواند حداقل وظایف صنفی رو پیگیر نماید.


پروا هاشمیان [ ۲۳ مهر ۱۳۸۸ ]

نمیدونم بیخودیه که در برخورد با چنین موضوعاتی عصبی میشم یا جدا باید عکس العملی از بیسوادی عده ای که در راس بعضی مسئولیتها نشسته اند و جای جمعی دیگر رو گرفتن نشون داد . متاسفم برای این اتفاق که اتفاقا هر روز و هر روز تکرار میشه و هیچ مرجعی هم پیگیر مسئله نیست .


گلریز [ ۲۲ مهر ۱۳۸۸ ]

پیشنهاد میکنم سری به دفتر روزنامه بزنید، برای این صفحه بند زحمتکش اسپندی دود کنید و بترکه چشم حسودی هم بخونید. در پایان نیز اینجانب از خداوند متعال برای عکاسان این مرز و بوم طلب صبر مینمایم...


ایمان [ ۲۲ مهر ۱۳۸۸ ]

دمتون گرم عالی بود.


محمدرضا [ ۲۲ مهر ۱۳۸۸ ]

این نوشته ی شما من را یاد مطلب آقای روشن با عنوان "حق کراپ" انداخت... یک موقع طراح (یا خودش یا از سوی مدیر بالا دستی اش) برای پیشبرد اهداف خاص و به قصد تغییر در مفهوم و ماهیت عکس، عکس را کراپ می کند، یک موقع هم به دلیل عدم سواد بصری یا همان که شما گفتید (عدم شناخت و درک تصویر)، عکس کراپ می شود. حالا نمی دانم آن طراح یا صفحه بند به چه منظور و نیتی عکس شما را به دلخواه خود و بدون مشورت شما کراپ کرده. البته حالا که این اتفاق به این روشنی افتاده از یک تذکر صریح و جدی به دفتر روزنامه غافل نشوید، چون فکر می کنم برخودرهای قاطع می تواند تا حدودی باعث کاهش این مشلات شود.


یلدا [ ۲۲ مهر ۱۳۸۸ ]

آقای موسوی به دل نگیرید،این خصلت آدم بزرگ هاست که همه چیز رو با عدد و رقم می سنجند و براشون فقط مهم اینه که فاصله ی دو ستون برای جا دادن یه عکس چقدره...این عکس هم به نظر میاد crop شده.تو فرهنگ لغت دیدم که معنی لغوی اون"سر چیزی رو زدن یا بریدن" هست.جالبه که ایشون -چه پایبند به مفهوم این دستور- سر عکس و رحیم نوروزی رو با هم زده!خوب شد که این مقوله رو مطرح کردید چون بعد از این کادر های غیر متعارف رو فقط از چشم عکاسش نمی بینم.


احسان عباسی [ ۲۲ مهر ۱۳۸۸ ]

به نکته خوبی اشاره کردید. البته در بسیاری از رسانه‌های معتبر کشور به کرات دیده شده که از این تکنیک برای حذف امضای عکاس و نشر بدون اجازه عکس استفاده می‌کنند!


نام Name
ایمیل Email
سایت Website
پیغام Message
کد امنیتی : Security Code :
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.
1313664